2010. július 11., vasárnap

Ebéd Parvatinál - 2. rész (Recept)

Az indiai konyha színes világát, érdekességét, különleges vagy leginkább exotikus ízeit aligha lehet felülmúlni. Számomra minden egyben: ízek kavalkádja, temperamentum, egység, vidámság, érzékiség, bujaság és vadság! És, hogy miért? Mert egy étkezésben tartalmazza az összes ízt, amely fontos a kiegyensúlyozott étrendhez, és nem utolsó sorban az elfogyasztott menüsor utáni kellemes elégedettség érzéséhez.

Köszöntő italnak megmardtam a hagyományos gyömbér teánál, annyi különbséggel, hogy kertünkből szedett friss mentával és citromfűvel turbóztam fel. A gyömbér kiváló az emésztés tüzének fellobbantására, ha ezt a szempontot nézzük, és ha az ayurvéda szerint szeretnénk étkezni, akkor ezt kell figyelembe vennünk: az ital nem lehet hideg! Igazából az ebéd napján nem is volt kánikulai hőség, így bátorkodtam a teát kellemes langyosságában szervírozni.


Namasté:
Adrak Chai - Gyömbér tea friss menta levéllel

Hozzávalók:
-3 ek friss reszelt gyömbér
-2 l víz
-1-2 citrom leve
-2 ek nádcukor vagy méz
-friss menta és citromfű

A vizet feltesszük főni, mikor lobog beletesszük a gyömbért és 10 percig főzzük. A főzetet hagyjuk kihűlni, amikor már langyos elkeverjük benne a cukrot vagy mézet, ráöntjük a kancsóban elhelyezett friss mentára és citromfűre majd hozzáöntjük az előre kifacsart citromok levét. Alaposan elkeverjük, langyosan mentával és citrommal díszített poharakban kínáljuk.

Étvágygerjesztő:
Szamósza tamatar chatni-val

Szamósza az egyik legnépszerűbb és igen közkedvelt előétel Indiában. Ha egyszer megkóstolsz egy igazi finom szamószát soha többé nem feleded az ízét. A tésztája ropogós és vékony, a töltelék pedig egy gazdag nyári zöldséges kert kompozíciója a keleti fűszerek bűvöletében.

Hozzávalók 10-12 darabhoz:
A tésztához:
-250g bio fehér tönkölybúza liszt
-fél tk só
-60 g pálma zsír vagy hidegen sajtolt napraforgó olaj
-kb. 100 ml hideg víz
A töltelékhez:
-fél kg friss cukor borsó
-fél fej karfiol
-2-3 szem újburgonya
-1 tk cumin
-1/2 tk görögszéna mag
-1/2 tk reszelt friss gyömbér
-1 tk kurkuma
-1/2 tk őrölt koriander
-1/4 tk őrölt szegfűszeg
-1/2 tk őrölt fahéj
-2 tk só
-1/4 tk őrölt bors
-4 ek hidegen sajtolt napraforgó olaj
-kb 1 l olaj a sütéshez

A szamósza készítését a tésztával kezdjük el. A lisztet egy tálba mérjük, hozzáadjuk a sót, összeforgatjuk és elmorzsoljuk az olvasztott zsiradékkal (ha nem ragaszkodunk a vegán szamószához, és nagyon finomat szeretnénk, akkor használjunk ghee-t). Lassan, apránként adagoljuk hozzá a vizet és finoman kezdjük gyúrni a tésztát. Lehetséges, hogy nem veszi fel az összes vizet, ezért érzéssel adagoljuk. A tésztát erőteljessen 5 percig dagsztjuk, majd egy nedves ruhával letakarjuk és míg készül a töltelék, félretéve pihentetjük.


A borsót kifejtjük és puhára pároljuk, majd leszűrjük és félretesszük. A karfiol virágait egészen apróra szedjük szét, vagy le is reszelhetjük nagy lyukú reszelőn. A krumplit mini kockákra szeljük. Egy nagyobb edényben vagy wok-ban felhevítjük az olajat, mikor már elég meleg beletesszük a görögszéna magot és a cumint, mikor már szépen pirulnak hozzáadjuk a reszelt gyömbért és az őrölt fűszereket, és néhány másodpercig még sütjük őket. Ezután rátesszük a krumplit és 3-4 percig kevergetjük, majd hozzáadjuk a karfiolt és az egészet egyben még 2-3 percig sütjük. Én ennél a pontnál adtam hozzá vizet, mert kezdett lesülni és nagyon száraz volt. Mikor hozzáadtuk a vizet lefedjük és 10-15 percig főzzük, amíg puhák nem lesznek a zöldtségek. Tartsuk rajta a szemünket nehogy leégjen. Eztán hozzáadjuk a párolt zöldborsót, a sót, és a borsot, összekeverjük. A masszának sűrűnek és kissé tapadósnak kell lennie. A tölteléket kiterítjük egy tálcára, így ki tud hűlni mire elkészítjük a tésztát.

Osszuk a tésztánkat 5-6 egyeforma méretű golyócskára. A kis golyócskákat lapítsuk ki a kezeink közt és nyújtsuk ki 15 cm-es átmérőjű kör alakra, majd vágjuk őket félbe. Törekedjünk, hogy a tésztánk ne legyen túl vastag. Majd minden egyes félkörnek az egyenes szélét vékonyan vizezzük be. Ezután a tenyerünkre helyezzük a félkör alakú tésztát, és az egyenes oldalán összehajtjuk, és finoman összenyomjuk, így formálunk belőle egy tölcsért, amit a kezünkben, a mutató és hüvelyk ujjunk között tartva, mintha egy fagyis tölcsért fognánk, megtöltjünk a töltelékkel. Amikor jól megtömtük (ügyeljünk, hogy nehogy kiszakadjon :)) tetejét egymásra hajtjuk és alaposan összenyomjuk, hogy sütés közben nehogy szétnyíljon. Ez igényel némi gyakorlatot és türelmet. Amikor már nagyobb gyakorlatunk lesz a szamósza készítésben szép mintát is tudunk hajtani a tészából. Ezután bő olajban kisütjük.


Tipp:
Ha szeretnénk egyszerre nagyobb mennyiséget készíteni és lefagyasztani, fagyasztás előtt hirtelen forró olajban nagyon rövid ideig süssük elő, majd ha kihűlt zacskózzuk és tegyük a fagyasztóba. Felhasználáskor a mélyhűtőből egyenesen a forró olajba tegyük, kb 10 perc kell neki mire átsül.

Tamatar chatni

Tamatar, azaz paradicsom. A vaisnavák gyakran használják ketchup helyett, mivel a ketchup hagymát és ecetet is tartalmaz, ezért ők nem fogyasztják. A Védák szerint az ecet és a hagyma fogyasztása növeli a tudatlanság minőségét (quality of ignorance). Máskülönben a tamatar chatni sokkal finomabb is, mint a hagyományos gyári ketchup...!

Chatni-ból rengeteg féle van. Készülhet gyümölcsből, zöldségből, a lényeg, hogy mindig rendkívűl erősnek és édesnek is kell lennie egyben.

"A good chutney, Srila Prabhupada said, is so hot you can hardly eat it, but so sweet you can't resist."

A szamósza mellé jó ötletnek találtam a paradicsom chatni készítését, bár másik két kedvencem az alma, és a kókusz chatnik :), de a paradicsom jobban fokozza az étvágyat.

Hozzávalók:
-8-10 szem érett paradicsom
-4 ek víz
-2 tk fekete mustármag
-2-3 friss zöld chili
-5 db szegfűszeg
-2 db babér levél
-1 fahéj rúd
-1 tk cumin
-2 tk őrölt koriander
-2 ek reszelt gyömbér
-1 tk só
-4 ek nádcukor
-olaj

A paradicsomokat blansírozás után a vízzel turmixgépben péppé turmixoljuk. A chilit félbevágjuk, kimagozzuk és apróra szeljük, a gyömbért megpucoljuk lereszeljük. A ghee-n kipattogtatjuk a mustármagot, majd mikor már lecsengett a pattogás (érdemes eközben fedővel letakarni, nehogy a forró mag az arcunkra, szemünkre pattanjon), hozzáadjuk a cumint, a babért, a gyömbért, az apróra vágott chilit, a fahéj rudat, a szegfűszeget, és az őrölt koriandert. Pár percig sütjük a fűszereket, majd ráöntjük a paradicsomot hozzáadjuk a sót és fedő nélkül 20-30 percig főzzük. Néha megkevergetjük, majd egyre gyakrabban ahogy a chatni sűrűbb lesz. Mikor elfőtt belőle a víz, beletesszük a 4 evőkanál nádcukrot és feljebb vesszük a lángot, kevergetve még 5 percig főzzük. Mikor kész, kihalásszuk belőle az egész fűszereket. Szobahőmérsékleten szervírozzuk.

1 megjegyzés:

  1. Végre a szamósza receptje! Isteni volt......már alig várom a levest is!:))

    VálaszTörlés